Regular paper presentations:          25 min. + 5 min. discussion

Short paper presentations:                10 min. + 5 min. discussion (marked in italic)

Work-in-progress presentations:      10 min. (marked in italic)

 

For room assignments see below.

Wednesday, 15th February 2012

 

8:30       Registration (in the lobby)

9:30       Opening Session [chair: Rainer Stotzka] (room H.E.009)

10:00     Keynote 1 (Stephen Winter) (room H.E.009)

11:00     Coffee

 

Models and Tools 1 [chair: Peter Kilpatrick] (room H.E.009)

11:30     A Lightweight C++ Interface to MPI (pdf)

                Simone Pellegrini, Radu Prodan and Thomas Fahringer            

12:00     RobustTrav: NAT Optimisation for the RobustCooperation Suite (pdf)

                Christoph Beckmann, Tom Gross and Ferdinand Kastl               

12:30     TCP: Thread Contention Predictor for Parallel Programs (pdf)

                Aparna Mandke, Bharadwaj Amrutur, Y. N. Srikant and Chiranjeev Bhattacharya               

 

Parallel Computing 1 [chair: Marco Danelutto] (room H.E.008)

11:30     LDPC Decoding on the Intel SCC (pdf)

                Andreas Diavastos, Panayiotis Petrides, Gabriel Falcao and Pedro Trancoso

12:00     Improving linear algebra computation on NUMA platforms through auto-tuned nested parallelism (pdf)

                Javier Cuenca, Domingo Gimenez and Luis-Pedro Garcia

12:30     ARTA: Adaptive Granularity in Transactional Applications (pdf)

                Ehsan Atoofian

 

Distributed and Network-based Computing [chair: Amir-Mohammad Rahmani] (room H.2.002)

11:30     Optimal Configuration of High-Radix Combined Switches (pdf)

                Juan A. Villar, Francisco J. Andujar, Jose L. Sanchez, Francisco J. Alfaro and Jose Duato    

12:00     A Distributed E2E Recovery mechanism for MPLS networks (pdf)

                El Kamel Ali (short paper)

12:15     QoS Monitoring and Analysis approach for publish/subscribe systems deployed on MANET (pdf)

                Imene Lahyani, Nesrine Khabou and Mohamed Jmaeil (short paper)

12:30     A Performance Prediction Approach for MPI Routines on Multi-clusters

                Sami Achour and Wahid Nasri (short paper)

 

13:00     Lunch

 

Models and Tools 2 [chair: Rika Ito] (room H.E.009)

14:00     Parallel patterns + Macro Data Flow for multi core programming

                Lorenzo Anardu, Marco Danelutto, Massimo Torquati, Marco Aldinucci and Peter Kilpatrick         

14:30     DIMVHCM: An on-line distributed monitoring data collection model

                Rafael K. Tesser and Philippe Navaux (short paper)

14:45     Tackling Algorithmic Skeleton’s Inversion of Control

                Gustavo Pabón and Mario Leyton (short paper)

15:00     An Effective Approach for Home Services Management

                Fabien Sartor, Flavien Vernier and Patrice Moreaux (short paper)

15:15     SCTA Tracer: A Distributed Environment for Standardized Awareness Support Assessments (pdf)

                Christoph Oemig and Tom Gross (short paper)

 

Special Session on Security 1 [chair: Igor Kotenko] (room H.E.008)

14:00     A Novel Approach for Single-Packet IP Traceback Based on Routing Path (pdf)

                Ning Lu and Yu-Long Wang

14:30     A Methodology for the Analysis and Modeling of Security Threats and Attacks for Systems of Embedded Components (pdf)

                Jose Francisco Ruiz, Vasily Desnitsky, Rajesh Harjani, Antonio Maña, Igor Kotenko and Andrey Chechulin  

15:00     Design and Performance Evaluation of Improved Genetic Algorithm for Role Mining Problem (pdf)

                Igor Saenko and Igor Kotenko

 

Special Session on Peer-to-Peer 1 [chair: Julien Bourgeois] (room H.2.002)

14:00     A Framework for a Comprehensive Evaluation of Ant-Inspired Peer-to-Peer Protocols (pdf)

                Amos Brocco and Ingmar Baumgart

14:30     Clustering Superpeers in P2P Networks by Growing Neural Gas (pdf)

                Mihai Dumitrescu and Razvan Andonie

15:00     Integrating Virtual Execution Environments into Peer-to-Peer Desktop Grids (pdf)

                Kay Dörnemann, Uwe Boschanski, Alexander Zeiss and Bernd Freisleben           

 

15:30     Coffee

 

Special Session on Energy-Aware Systems [chair: Pablo Grauber] (room H.E.009)

16:00     Analysis of Strategies to Save Energy for Message-Passing Dense Linear Algebra Kernels

                Maribel Castillo, Juan Carlos Fernandez, Rafael Mayo, Enrique S. Quintana-Ortí and Vicente Roca

16:30     Saving Energy in the LU Factorization with Partial Pivoting on Multi-Core Processors

                Pedro Alonso, Manuel F. Dolz, Francisco Igual, Rafael Mayo and Enrique S. Quintana-Ortí              

17:00     Energy-Aware Load Direction for Servers: A Feasibility Study

                Shane Case, Furat Afram, Erdem Aktas and Kanad Ghose         

 

Special Session on Security 2 [chair: Igor Kotenko] (room H.E.008)

16:00     A More Efficient Hybrid Approach for Single-Packet IP Traceback (pdf)

                Yulong Wang, Sen Su, Yi Yang and Ji Ren

16:30     Continuous Authorizations in SIP with Usage Control (pdf)

                Giorgos Karopoulos, Paolo Mori and Fabio Martinelli (short paper)

16:45     Security Requirements for Uniformly Parameterised Cooperations (pdf)

                Peter Ochsenschläger and Roland Rieke (short paper)

17:00     Prototyping a 100G Monitoring System (pdf)

                Jason Lee and Scott Cambell (short paper)

17:15     Markovian Modeling and Security Measure Analysis for Networks under Flooding DoS Attacks (pdf)

                Hendrik Baumann and Werner Sandmann (short paper)

 

Special Session on Peer-to-Peer 2 [chair: Julien Bourgeois] (room H.2.002)

16:00     Raptor Codes for P2P Streaming (pdf)

                Philipp Eittenberger, Todor Mladenov and Udo Krieger

16:30     Characterizing Dynamic Properties of the SopCast Overlay Network (pdf)

                Kênia Carolina Gonçalves, Alex Borges, Jussara Almeida, Ana Paula Silva, Humberto Marques-Neto and Sérgio Vale Campos

17:00     Minimizing Wait Latency in Periodic P2P Hypercube Gossiping (pdf)

                Philipp Berndt (short paper)

 

17:30     Welcome Reception in the Lobby

 

Thursday, 16th February 2012

 

Special Session on GPU 1 [chairs: Didier El Baz, Michael Hübner] (room H.E.009)

9:00       phiGEMM: a CPU-GPU library for porting Quantum ESPRESSO on hybrid systems (pdf)

                Filippo Spiga and Ivan Girotto

9:30       Optimization Techniques and Performance Analyses of two Life Science Algorithms for Novel GPU
                Architectures

                David Dilch and Eduard Mehofer

10:00     Smoothed Particle Hydrodynamics simulations on Multi-GPU Systems (pdf)

                Eugenio Rustico, Giuseppe Bilotta, Alexis Hérault, Ciro Del Negro and Giovanni Gallo      

10:30     Parallel Branch and Bound on a CPU-GPU System

                Abdelamine Boukedjar, Mohamed Lalami and Didier El Baz

 

Advanced Algorithms and Applications 1 [chair: Antonella Galizia] (room H.E.008)

9:00       An Optimized Degree Strategy for Persistent Sensor Network Data Distribution (pdf)

                Zhang Wei, Zhang Qinchao and Xu Xianghua

9:30       Analysing the Adaptation Level of Parallel Hyperheuristics applied to Multiobjectivised Benchmark Problems (pdf)

                Carlos Segura, Eduardo Segredo and Coromoto León

10:00     Context Map for Navigating the Physical World (pdf)

                Vaskar Raychoudhury and Ajay Kshemkalyani

10:30     Robust and Tuneable Family of Gossiping Algorithms (pdf)

                Vincenzo De Florio and Chris Blondia

 

Data Intensive Computing [chair: Thierry Delaitre] (room H.2.002)

9:00       Interaction List Compression in Large Parallel Particle Simulations on Multicore Systems (pdf)

                Gudula Rünger and Michael Schwind

9:30       A Federated Data Zone for the Arts and Humanities (pdf)

                Danah Tonne, Rainer Stotzka, Thomas Jejkal, Volker Hartmann, Halil Pasic, Andrea Rapp, Philipp Vanscheidt, Bernhard Neumair, Achim Streit, Ariel Garcia, Daniel Kurzawe, Tibor Kalman, Beatriz Sanchez Bribian and Jedrzej Rybicki        

10:00     Bit Rate Reduction Video Transcoding with Distributed Computing (pdf)

                Fareed Ahmed Jokhio, Tewodros Deneke, Sébastien Lafond and Lilius Johan     

10:30     LAMBDA – The LSDF Execution Framework for Data Intensive Applications (pdf)

                Thomas Jejkal, Jens Otte, Ariel Garcia, Volker Hartmann, Rainer Stotzka, Jos Van Wezel and
Achim Streit

 

11:00     Coffee

11:30     Keynote 2 (Julien Bourgeois and Seth Copen Goldstein) [chair: Rainer Stotzka] (room H.E.009) (pdf)

12:30     Lunch

 

 

Special Session on GPU 2 [chairs: Didier El Baz, Michael Hübner] (room H.E.009)

13:30     SIMT Microscheduling: Reducing Thread Stalling in Divergent Iterative Algorithms (pdf)

                Steffen Frey, Guido Reina and Thomas Ertl

14:00     Towards solving the Table Maker Dilemma on GPU (pdf)

                Mourad Gouicem, Pierre Fortin and Stef Graillat

14:30     gpuDCI: Exploiting GPUs in Frequent Itemset Mining (pdf)

                Claudio Silvestri and Salvatore Orlando

 

Advanced Algorithms and Applications 2 [chair: Michael Schiffers] (room H.E.008)

13:30     Efficiency-Aware Jobs Allocation for e-Science Environments (pdf)

                Alfonso Quarati, Andrea Clematis, Daniele D'Agostino and Antonella Galizia

14:00     Performance evaluations of a BSP algorithm for state space construction of security protocols

                Frédéric Gava (short paper)

14:15     A Dynamic Deadlock Detection/Resolution Algorithm with Linear Message Complexity

                Maria Castillo, Alberto Cordoba and Federico Fariña (short paper)

14:30     A Dynamic Distributed Algorithm for Read Write locks (pdf)

                Jens Gustedt, Soumeya Leila Hernane and Mohamed Benyettou (short paper)

14:45     Locality-aware Dynamic Mapping for Multithreaded Applications (pdf)

                Betul Demiroz, Haluk Topcuoglu, Mahmut Kandemir and Oğuz Tosun (short paper)

               

Special Session on On-Chip 1 [chair: Nader Bagherzadeh] (room H.2.002)

13:30     Design and Evaluation of a High Throughput QoS-Aware and Congestion-Aware Router Architecture for Network-on-Chip (pdf)

                Chifeng Wang and Nader Bagherzadeh

14:00     Effect of Application Mapping on Network-on-Chip Performance (pdf)

                Coşkun Çelik and Cüneyt F. Bazlamaçcı

14:30     Exploring NoC Virtualization Alternatives in CMPs (pdf)

                Francisco Triviño García, Francisco José Alfaro Cortes, José Luis Sánchez García and José Flich Cardo         

15:00     Coffee

 

Special Session on GPU 3 [chairs: Didier El Baz, Michael Hübner] (room H.E.009)

15:30     On Realistic Divisible Load Scheduling in Highly Heterogeneous Distributed Systems (pdf)

                Aleksandar Ilic and Leonel Sousa

16:00     Accelerating the Production of Synthetic Seismograms by a Multicore Processor Cluster (pdf)

                with multiple GPUs

                Ferdinando Alessi, Annalisa Massini and Roberto Basili

16:30     Applying OOC Techniques in the Reduction to Condensed Form for Very Large Symmetric Eigenproblems on GPUs (pdf)

                Davor Davidovic and Enrique Quintana-Ortí                

17:00     Fast PageRank Computation on a GPU Cluster

                Arnon Rungsawang and Bundit Manaskasemsak

 

Special Session on Storage Systems [chairs: Kathrin Peter, Peter Sobe] (room H.E.008)

15:30     On the Influence of PRNGs on Data Distribution (pdf)

                Ivan Popov, André Brinkmann and Tom Friedetzky    

16:00     Analyzing Long-Term Access Locality to Find Ways to Improve Distributed Storage Systems (pdf)

                Alberto Miranda and Toni Cortes

16:30     IOPm - Modeling the I/O Path with a Functional Representation of Parallel File System and Hardware Architecture (pdf)

                Julian Kunkel and Thomas Ludwig

17:00     Simulation-Aided Performance Evaluation of Server-Side Input/Output Optimizations (pdf)

                Michael Kuhn, Julian Kunkel and Thomas Ludwig (short paper)

               

Special Session on On-Chip 2 [chair: Nader Bagherzadeh] (room H.2.002)

15:30     Design and Analysis of a Mesh-based Wireless Network-on-Chip (pdf)

                Wen-Hsiang Hu, Chifeng Wang and Nader Bagherzadeh          

16:00     Packet Triggered Prediction Based Task Migration for Network-on-Chip (pdf)

                Chao Wang, Lichen Yu and Tianzhou Chen

16:30     Exploration on Temperature Constraints for Thermal Aware Mapping of 3D Networks on Chip (pdf)

                Parisa Khadem Hamedani, Shaahin Hessabi, Hamid Sarbazi-Azad and Natalie Enright Jerger           

17:00     An Efficient Hybridization Scheme for Stacked Mesh 3D NoC Architecture (pdf)

                Amir-Mohammad Rahmani, Pasi Liljeberg, Juha Plosila and Hannu Tenhunen

 

20:00     Conference Dinner at the Augustiner-Keller, Arnulfstr. 52

 

Friday, 17th February 2012

 

Special Session on Work in Progress 1 [chairs: Karl-Erwin Grosspietsch, Konrad Klöckner] (room H.E.009)
10 min. presentation

9:00       GPU Implementation of an Echo State Network for Optical Wavefront Prediction

                Türeiti Keith, Steve Weddell, Tom van Cutsem

9:10       Fast Omnidirectional Image Unwrapping on GPU (pdf)

                Eldjon Kepucka, Ilker Gürcan, Alptekin Temizel

9:20       Evaluation of a GPU Enhanced with a Memory Accelerator by Using Sparse Matrix-Vector Product

                Noboru Tanabe, Junko Kogou, Masami Takata, Kazuki Joe

9:30       Acceleration of Infrasound and Radioactive Transfer Simulation with Multicore Processors

                Noriyuki Kushida

9:40       Realizing Scalable MPI Communication on a Heterogeneous Platform with Multi-Core and Many-Core CPUs

                Kazumi Yoshinaga, Hidetaka Mugurama, Yuichi Tsujita, Atsushi Hori, Mitaro Namiki, Mikiko Sato, Taku Shimosawa, Takeo Sawada, Yutaka Ishikawa

9:50       HypercoreX: Non-Equidistant Memory Network in a Many-Core-Architecture

                Eyal Friedmannn, Dimitri.Khoretz, Ran Ginosar            

10:00     Towards an Adaptive Approach for Congestion Avoidance in Network-on-Chip

                A. Chariete, M. Bakhouya, J. Gaber, M. Wack

10:10     Low-Cost Monitoring Platform 3D Networks-on-Chip

                Amir-Mohammad Rahmani, Kameswar Rao Vaddina, Khalid Latif, Pasi Liljeberg, Juha Plosila, Hannu Tenhunen

10:20     Processing Element Core Protection Using PVS-NoC Architecture

                Khalid Latif, Amir-Mohammad Rahmani, Kameswar Rao Vaddina, Tiberiu Seceleanu, Hannu Tenhunen

 

Special Session on Cloud Computing [chair: Thierry Delaitre] (room H.E.008)

9:00       Integrated Monitoring Approach for Seamless Service Provisioning in Federated Clouds (pdf)

                Attila Kertesz, Gabor Kecskemeti, Marc Oriol, Attila Csaba Marosi, Xavier Franch and Jordi Marco

9:30       Facilitating self-adaptable Inter-Cloud Management (pdf)

                Gabor Kecskemeti, Michael Maurer, Ivona Brandic, Attila Kertesz, Zsolt Nemeth and Schahram Dustdar

10:00     Running User-provided Virtual Machines in Batch-oriented Computing Clusters (pdf)

                Vitor Oliveira, António Pina and André Rocha (short paper)

 

Special Session on Bioinformatics Applications 1 [chair: Ivan Merelli] (room H.2.002)

9:00       Parallelization of Virtual Screening in Drug Discovery on Massively Parallel Architectures

                Ginés D. Guerrero, Horacio Pérez-Sánchez, José M. Cecilia and José M. García

9:30       Enabling parallel computing of a brain connectivity map using the MediGRID-Infrastructure and FSL (pdf)

                Romanus Gruetz, Andreas Hoheisel, Benjamin Löhnhardt, Niels K Focke, Dagmar Krefting, Fred Viezens and Frank Dickmann

10:00     On Optimizing The Longest Common Subsequence Problem by Loop Unrolling Along Wavefronts (pdf)

                Johann Steinbrecher and Weijia Shang

 

10:30     Coffee and LRZ Guided Tour

11:30     Keynote 3 (André Luckow, BMW Group) [chair: Michael Schiffers] (room H.E.009)

12:30     Lunch

 

Parallel Computing 2 [chair: Tom Gross] (room H.E.009)

13:30     Assessing HPC Failure Detectors for MPI Jobs

                Kishor Kharbas, Donghoon Kim, Kamal Kc, Torsten Hoeffler and Frank Mueller 

14:00     A Performance Study of Virtual Machines on Multicore Architectures

                Jie Tao, Karl Fürlinger, Lizhe Wang and Holger Marten

14:30     Reduced Data Communication for Parallel CMA-ES for REACTS

                Douglas Hakkarinen, Tracy Camp, Zizhong Chen and Allan Haas (short paper)

               

Special Session on On-Chip 3 [chair: Hamid Sarbazi-Azad] (room H.E.008)

13:30     LATEX: New Selection Policy for Adaptive Routing in Application-Specific NoC (pdf)

                Sanaz Azampanah, Ahmad Khademzadeh, Nader Bagherzadeh, Majid Janidarmian and Reza Shojaee (short paper)

13:45     LEAR – A Low-weight and Highly Adaptive Routing Method for Distributing Congestions in On-Chip Networks (pdf)

                Masoumeh Ebrahimi, Masoud Daneshtalab, Pasi Liljeberg, Juha Plosila and Hannu Tenhunen (short paper)

14:00     Global Control in Distributed Programs with Dynamic Process Membership

                Janusz Borkowski and Marek Tudruj (short paper)

14:15     A Scalable GALS Router for Asynchronous Network on Chip (pdf)

                Pooria M. Yaghini, Ashkan Eghbal, Nader Bagherzadeh and Hossein Pedram (short paper)

14:30     A New Fault Injection Approach for Testing Network-on-Chips (pdf)

                Luca Sterpone (short paper)

 

Special Session on Bioinformatics Applications 2 [chair: Ivan Merelli] (room H.2.002)

13:30     A CUDA-based implementation of the SSAKE Genomics Application

                Daniele D'Agostino and Ivan Merelli (short paper)

13:45     Large scale virtual molecular docking now in reach for a wider biochemical community (pdf)

                Dhananjay Balan, Tomas Malinauskas, Pjotr Prins and Steffen Möller (short paper)

14:00     Accelerating Fibre Orientation Estimation from Diffusion Weighted Magnetic Resonance Imaging using GPUs (pdf)

                Moisés Hernández, Ginés D. Guerrero, José M. Cecilia, Jose M. Garcia, Alberto Inuggi and Stamatios N. Sotiropoulos (short paper)

 

15:00     Coffee

 

Special Session on Work in Progress 2 [chairs: Karl-Erwin Grosspietsch, Konrad Klöckner] (room H.E.009)

10 min. presentation

15:30     Interaction of Hotspots in Advanced 3D Stacked Systems

                Kameswar Rao Vaddina, Khalid Latif, Amir-Mohammad Rahmani, Pasi Liljeberg, Juha Plosila

15:40     Reversing Time in a Didactic Simulator for Wireless Sensor Networks

                M.P. Uwase,  N. Long Tanh, J. Tiberghien, K. Steenhaut, J.M. Dricot

15:50     Job Scheduling Method Based on Estimation of Elapsed Time and User Analysis

                Rika Ito, Kenichi Kikuchi, Naoyuki Fujita

16:00     Analytical Attack Modeling in Security Information and Event Management Systems

                Igor Kotenko, Andrey Chechulin, Elena Doynikova

16:10     Hybrid Data Repository Development and Implementation for Security Information and Event Management

                Igor Kotenko, Olga Polubelova, Igor Saenko

16:20     A Dynamic Task Level Redundancy Technique for Fault Tolerant OpenMP Applications

                Oussama Tahan, Mohamed Shawky

16:30     Scientific Computing: Performance and Efficiency in Climate Models

                Sandra Schröder, Michael Kuhn, Nathaniel Hübbe, Julian Kunkel, Timo Minartz, Petra Nerge, Florens Wasserfall, Thomas Ludwig

16:40     Evaluating the Influence of File System Interfaces and Semantics on I/O Throughput in High Performance Computing

                Christina Janssen, Michael Kuhn, Thomas Ludwig

16:50     Simulating Application and System Interaction with PIOsimHD

                Julian M. Kunkel, Thomas Ludwig

17:00     Model for Cost Efficient Heterogeneous System Design for Stencil Operation Based Applications with Static Load

                Joseph Schneible, Lubomir Rihar, Maria Malik, Tarek El-Ghazawi, Andrei Alexandru

17:10     Toward Data-Centric View on Service-Based Component Systems: Formalism, Analysis and Execution

                Ayoub Ait Lahcen, Didier Perigot, Salma Mouline

17:20     Load Balancing for Numerical Programs Based on a Global Application States Monitoring Infrastructure

                Eryk Laskowski, Janusz Borkowski, Marek Tudruj, Richard Olejnik

17:30     An Approach to Computations in Living Tissues Based on Logic Functions

                Marek Teresa Signes, Higinio Mora, Jerónimo Mora, Juan Manuel Garcia

 

Systems and Architectures [chair: Amund Skavhaug] (room H.E.008)

15:30     Dynamic Serialization: Improving Energy Consumption in Eager-Eager Hardware Transactional Memory Systems (pdf)

                Epifanio Gaona-Ramírez, Rubén Titos-Gil, Manuel Acacio and Juan Fernández

16:00     A Runtime Library for Platform-Independent Task Parallelism (pdf)

                Panagiotis Hadjidoukas, Evangelos Lappas and Vassilios V. Dimakopoulos            

16:30     FT-GReLoSSS: A Skeletal-Based Approach towards Application Parallelization and Low-Overhead Fault Tolerance (pdf)

                Constantinos Makassikis, Stephane Vialle and Xavier Warin    

17:00     File I/O for MPI Applications in Redundant Execution Scenarios

                Swen Böhm and Christian Engelmann